Inwestorzy wycofują fundusze, bo lokaty gotówkowe są po prostu nieopłacalne. Proponują minimalne odsetki, które często nie pokrywają nawet ewentualnych strat z tytułu inflacji. Dodatkowo Edelman Trust Barometer 2017 podaje, że ponad połowa Polaków nie ufa bankom. Tym samym większą popularnością cieszy się m.in. rynek nieruchomości. W pierwszym kwartale 2017 roku w siedmiu największych miastach Polacy wydali na zakup nieruchomości prawie 4,5 miliarda złotych. Warto pomyśleć o zagospodarowaniu kapitału, gdy na rynku jeszcze nie ma dużego tłoku, a rząd planuje kolejne inwestycje, m.in. Centralny Port Komunikacyjny.
Nowy Świat 11
Inwestycje w nieruchomości wybierane są przede wszystkim ze względu na stosunkowo niskie ryzyko straty. Z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami w 2016 roku 51 procent inwestujących Polaków ulokowało fundusze w nieruchomości. To nie tylko zysk na teraz – wielu z nas myśli perspektywą nie kilku lat, podczas których zysk z wynajmu długoterminowego lub okazyjnego wynosi od 3 do 6 procent (w zależności od wielkości, lokalizacji i standardu lokalu), ale również kilkudziesięciu, kupując je z myślą o dzieciach czy wnukach.
Coraz większą popularność zyskuje wynajem biznesowy. Głównym targetem właścicieli takich mieszkań są osoby podróżujące biznesowo i firmy, które wysyłają swoich pracowników w regularne podróże służbowe. Za kilka lat, gdy powstanie zapowiedziany właśnie przez polski rząd projekt Centralny Port Komunikacyjny, Baranowo koło Grodziska Mazowieckiego będzie jednym z głównych punktów w Europie Środkowo-Wschodniej. Gdy wszystkie formalne decyzje o budowie zostaną już definitywne podjęte, będzie to dobry moment, by myśleć o inwestycjach w okolicy. Autorzy projektu chcą skomunikować w jednym miejscu międzykontynentalny port lotniczy oraz polski główny węzeł kolejowy, które będą tworzyć Centralny Port Komunikacyjny.
– Centralny Port Komunikacyjny będzie najlepiej skomunikowanym miejscem w Polsce, prawdziwym rajem dla inwestorów – mówił niedawno pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild.
Dla inwestorów to świetna okazja na lokowanie funduszy, w tym zakupu mieszkań pod wynajem. – To na pewno będzie dobry biznes. Biorąc pod uwagę lokalizację tej inwestycji jestem jeszcze bardziej pewny, że decyzja o wybudowaniu prestiżowego budynku mieszkalnego w Żyrardowie, kilkanaście minut drogi od Baranowa, była trafiona – przyznaje mówi Dariusz Piórczyński, którego firma buduje inwestycję Nowy Świat 11 na terenie zabytkowej fabryki lnu w Żyrardowie. Podobnie myślą inwestorzy z okolic Grodziska Mazowieckiego, bowiem wokół CPK będzie ogromne zapotrzebowanie na infrastrukturę. Warto pamiętać, że rząd do końca roku ma w planach wprowadzenie specustawy, która będzie skierowana przeciwko spekulacjom w wartościach gruntów w okolicy planowanej inwestycji.
mieszkanie Nowy Świat 11
Dużym i jeszcze niezagospodarowanym obszarem jest wynajem mieszkań dla osób, które chcą wyjechać z dużego miasta lub zrobić sobie od niego kilkumiesięczną przerwę. Wybierają miejsca niezbyt oddalone od dużej aglomeracji, z dobrą infrastrukturą i atrakcjami, które sprzyjają wypoczynkowi. W okolicach Warszawy to m.in. Kampinoski Park Narodowy i okolice Nowego Dworu Mazowieckiego, Mazowiecki Park Krajobrazowy i okolice Otwocka oraz Bolimowski Park Krajobrazowy w sąsiedztwie Żyrardowa, który turystycznie na budowie Centralnego Węzła Komunikacyjnego może skorzystać najwięcej. Liczy się bliskość natury, a lokalne władze dbają rozwój infrastruktury, atrakcje dla mieszkańców i możliwości wypoczynkowe. Niedawno najważniejsi samorządowcy z okolicy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego podpisali porozumienie o budowie nowych tras rowerowych. To działania w ramach projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. – W takich miejscowościach z jednej strony dużo się dzieje, a z drugiej jest cisza, spokój i piękna zielona okolica. Infrastruktura też jest imponująca, bo przecież Żyrardów jest zabytkiem, miastem założonym wokół fabryki. Potencjał budowlany i inwestycyjny jest ogromny, dlatego postawiliśmy na prestiżowy budynek mieszkalny z myślą nie tylko o lokalnych mieszkańcach, ale również tych, którzy chcą uciec z Warszawy. Bliskość autostrady i węzła kolejowego to wielkie zalety tej lokalizacji. Nawet przez chwilę nie baliśmy się tu zainwestować – przyznaje Dariusz Piórczyński.
Ryzyko przy podobnych inwestycjach można zminimalizować. Przy wynajmie od początku można założyć opłatę z góry, jeszcze przed przyjazdem lokatorów, korzystając na przykład z popularnych serwisów internetowych. Przy sprzedaży warto mieć na uwadze, że aż około sześćdziesiąt procent mieszkań kupowanych jest w naszym kraju za gotówkę.